GRUB Önyükleyici Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

grub

GRUB Nedir?

Grand Unified Bootloader ‘ın kısaltması olan GRUB bir önyükleyicidir. GRUB, GNU altında özgür bir yazılımdır ve çoğu Linux dağıtımında varsayılan önyükleyici olarak gelir. Çoğu diyorum çünkü bu önyükleyici dışında da çeşitli önyükleyiciler bulunmakta. (LILO, ELILO ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

Önyükleyici

Bu noktada önyükleyici kavramından bahsetmekte fayda var. Bilgisayarınızı başlatıığınızda ilk olarak anakart üzerindeki bir çip üzerinde bulunan BIOS yazılımı başlar. Bu BIOS yazılımı daha sonra, diskin özel bir bölümünde bulunan önyükleyici yazılıma giderek, önyükleyici çalıştırır. Ön yükleyici de bilgisyarınızda bulunan işletim sistem(leri)ini başlatır.

grub
Bios_önyükleyici_OS

Linux sistemlerinin genel olarak GRUB’u kullandığından bahsetmiştik. Peki Windows cephesinde durum nasıl?

Windows’un kendisine ait önyükleyicisi vardır ve sistem açılışında bunu kullanır. Eğer sisteminizde sadece Windows kullanıyorsanız Windows’un önyükleyicisi ile bir problem yaşamazsınız. Peki Ubuntu ve Windows’u aynı bilgisayarda çalıştırmak isteseydik ne olacaktı? Ubuntuyu Windows’un önyükleyicisi ile açamayacaktık.

GRUB vs. Windows Önyükleyici

ÖzellikWindows ÖnyükleyiciGRUB
Diğer İşetim Sistemleri ile ÇalışabilmeSadece Windows’u açabilir.Linux ve MacOS’u açabilir, açılışı Windows önyükleyicisine aktarır.
Diğer İşletim Sistemlerini SergilemeWindows haricindekileri yok sayar.Tüm işletim sistemlerini sergiler.

Görüldüğü üzere GRUB oldukça avantajlı bir önyükleyici olarak karşımıza çıkıyor. Windows’un yanına Ubuntu’yu kurduğunuzda otomatik olarak GRUB’ta sisteminize yüklenir fakat bu önyükleyicide ilk açılan işletim sistemi Ubuntu olacaktır. Peki açılışı ilk Windows olacak şekilde nasıl düzenleyebiliriz?

GRUB Seçeneklerini Düzenleme

grub
Grub
  1. Önyükleyiciyi düzenlemek için bilgisayarınızı yüklü olan linux ile başlatın.
  2. sudo su  komutu ile yönetici haklarını alın.
  3. nano /etc/default/grub  komutu ile grub’ın ayar dosyasını açın.
  4. Dosyayı açtığınızda ilk satırda yer alan “GRUB_DEFAULT=0” değerini değiştireceğiz.
  5. Önyükleyicedeki ilk seçenek “0” dır. Örneğin benim bilgisayarımda Windows 5. sırada yer alıyordu, Grub’ta seçim yapmazsam Windows’u açsın istediğim için “GRUB_DEFAULT=4” olarak ayarladım.
  6. Önyükleyicide varsayılan zaman aşımı süresi 10 saniyedir.
  7. Bu değeri değiştirmek için “GRUB_TIMEOUT=10” satırındaki 10 sayısı yerine, istediğiniz süreyi yazın.
  8. Dosyayı kaydederek kapatın.
  9. Düzeltmelerimizin geçerli olabilmesi için  update-grub  komutunu verin.

Ufak Bir Not: Bu işlemleri yapabilecek “Grub Customizer” isimli bir program mevcut. Fakat ben bu programı ne zaman kullansam grub’ın ayarlarını bozdu ve bilgisayar açılamaz duruma geldi. Belki de benim hatam vardı ama en basit yöntem bence yukarıda anlattığım.

Görkem Güray

Author: Görkem Güray

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. Bilgisayar ve yazılım başta olmak üzere gelişen teknolojiyi takip etmeyi severim. İlginç veya yazmaya değer bulduğum konuları patlatbi.net üzerinde yayınlıyorum.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Linux Dosya Yapısı | PatlatBi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] : GRUB önyükleyici yapılandırma […]