En İyi 4 Linux Ön Yükleyici (Boot Loader)

ön yükleyici

Makinenizi çalıştırdığınızda, POST (Power On Self Test) başarıyla tamamlanmasının ardından BIOS, önyüklenebilir ortamı bulur ve ilk 512 bayt olan Master Boot Record (MBR) veya GUID bölüm tablosundan bazı talimatları okur. MBR iki önemli bilgi kümesi içerir, ilki ön yükleyici ve ikincisi de bölüm tablosu.

Ön Yükleyici (Boot Loader) Nedir?

Ön yükleyici, bir işletim sistemini belleğe yüklemeye yardımcı olan MBR veya GUID bölüm tablosunda saklanan küçük bir programdır. Önyükleyici olmadan, işletim sisteminiz belleğe yüklenemez.

Linux’la birlikte sistemimize kurabileceğimiz birkaç önyükleyici vardır ve bu makalede, en iyi Linux önyükleyicilerden kısaca bahsedeceğiz.

1. GNU GRUB

GNU GRUB, muhtemelen en popüler ve en çok kullanılan önyükleme aracıdır. GNU GRUB, Eirch Stefan Broleyn tarafından geliştirilen orjinal GRUB temel alınarak geliştirilmiştir. Orjinal GRUB programına kıyasla, birçok iyileştirme, yeni özellikler ve hata düzeltmeleri bulunur.

Son zamanlarda GRUB yerini GRUB 2’ye bıraktı. GRUB ismi ise GRUB Legacy olarak değiştirildi ve artık hata düzeltmleri dışında geliştirilmiyor. GRUB Legacy eski sistemler için hala kullanılabilir durumda.

GRUB’ın öenmli özellikleri :

  • Çoklu önyüklemeyi destekler (MultiBoot)
  • Birçok donanım mimarisi ve işletim sistemini destekler (Windows, Linux gibi)
  • GRUB komutlarını çalıştırmak ve yapılandırma dosyalarını düzenlemek için Bash benzeri bir komut satırı arabirimi sunar.
  • Güvenlik için şifrelemeyi destekler
  • Bir ağdan önyüklemeyi destekler

GRUB’ın nasıl düzenleneceğine buradan ulaşabilirsiniz.

Resmi sayfası : https://www.gnu.org/software/grub/

2. LILO (Linux Loader)

LILO, basit güçlü ve istikrarlı bir Linux ön yükleyicidir. LILO, güçlü özelliklerle gelen GRUB’ın artan popülerliği ve kullanımı ile Linux kullanıcıları arasında daha az popüler hale gelmiştir.

Bu önyükleyici yüklenirken ekranda “LILO” sözcüğü görüntülenir ve her harf belirli bir olay meydana gelmeden önce veya sonra görüntülenir. Bununla birlikte LILO’nun geliştirilmesi Aralık 2015’te durduruldu. Aşağıda özelliklerini bulabilirsiniz.

  • Etkileşimli komut satırı sunmaz.
  • Birkaç hata kodunu destekler.
  • Ağdan önyükleme yapmayı desteklemez.
  • Tüm dosyaları, bir sürücünün ilk 1024 silindirinde bulunur.
  • BFTS, GPT ve RAID gibi özelliklerde sınırlamalarla karşılaşmıştır.

Resmi sayfası : http://lilo.alioth.debian.org/

3. BURG

GRUB’a göre, BURG nispeten yeni bir Linux önyükleme yükleyicisidir. GRUB’dan türetildiğinden, birincil GRUB özelliklerinden bazılarını taşır. Bununla birlikte Linux, Windows, Mac OS, FreeBSD ve daha birçok platform da dahil olmak üzere birden fazla platformu destekleyen yeni nesne biçimi gibi olağanüstü özellikler sunar.

Buna ek olarak yapılandırılabilir metin ve grafik modu önyükleme menüsü bulunmaktadır.

Resmi sayfası : https://launchpad.net/burg

4.Syslinux

Syslinux, CD-ROM’dan, ağdan vb. gibi ortamlardan önyüklemeyi destekleyen hafis bir önyükleyicidir. MS-DOS için FAT ve Linux için ext2, ext3, ext4 gibi dosya sistemlerini destekler. Ayrıca sıkıştırılmamış tek aygıtlı Btrf’leri de destekler.

Syslinux yalnızca kendi bölümündeki dosyalara erişebilir, bu nedenle çoklu dosya sistemi önyüklemesi yapamaz. Yani multiboot özelliği yoktur.

Resmi sayfası : http://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=The_Syslinux_Project

Sonuç

Bir önyükleyici, makinenizdeki birden çok işletim sistemini yönetmenizi ve hangisinin kullanılacağını seçerseniz, aksi durumda makineniz çekirdek ve işletim sistemi dosyalarının geri kalanını yükleyemez.
Kaynak

Görkem Güray

Author: Görkem Güray

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. Bilgisayar ve yazılım başta olmak üzere gelişen teknolojiyi takip etmeyi severim. İlginç veya yazmaya değer bulduğum konuları patlatbi.net üzerinde yayınlıyorum.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Linux Dosya Yapısı | PatlatBiGRUB Önyükleyici Nedir ve Nasıl Düzenlenir? | PatlatBi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Grand Unified Bootloader ‘ın kısaltması olan GRUB bir önyükleyicidir. GRUB, GNU altında özgür bir yazılımdır ve çoğu Linux dağıtımında varsayılan önyükleyici olarak gelir. Çoğu diyorum çünkü bu önyükleyici dışında da çeşitli önyükleyiciler bulunmakta. (LILO, ELILO ayrıntılı bilgi için tıklayınız.) […]

trackback

[…] : LILO önyükleyici yapılandırma […]